Tempo ekspansji w globalnym przemyśle wyhamowało
 Oceń wpis
   

Opublikowane w tym tygodniu dane na temat wyprzedzającego indeksu koniunktury w przemyśle (PMI) pokazują wyhamowanie tempa poprawy sytuacji w tym sektorze globalnej gospodarki. W strefie euro indeks spadł do 55.8pkt z 57.6pkt odnotowanych w kwietniu. Oznacza to drugi co wielkości spadek tempa ekspansji przemysłu (większy odnotowano jedynie po upadku Lehman Brothers). Warto jednak pamiętać, że wskaźnik nadal pozostaje na bardzo wysokich poziomach, a jego obniżka sygnalizuje jak na razie spadek tempa poprawy sytuacji a nie jej pogorszenie. W maju odnotowano również spadek tempa wzrostu zamówień. Przy czym był on pochodną spadku popytu krajowego, gdyż zamówienia eksportowe rosły nadal w szybkim tempie (wspierane przez szybki rozwój w Azji i USA oraz słabsze euro). Na zamówienia krajowych piętno wywarł prawdopodobnie pogarszający się sentyment związany z kryzysem fiskalnym. Biorąc pod uwagę sytuację w poszczególnych krajach największy spadek indeksu odnotowano w Niemczech. Nastąpił on jednak z rekordowo wysokiego poziomu (z 61.6pkt w kwietniu do 58.4pkt w maju). Najgorzej wśród krajów strefy euro sytuacja wygląda w Grecji. Jest to jedyny kraj gdzie PMI dla przemysłu pozostaje poniżej 50pkt (stanowiącej granicę pomiędzy rozwojem a ograniczaniem produkcji), a maj przyniósł przyspieszenie tempa pogarszania się sytuacji (spadek PMI do 41.8pkt).
Spadek PMI odnotowano w maju również w Chinach i w USA. W Chinach odczyt majowy (52.7pkt) był znacząco niższy od kwietniowego (55.2pkt), a tempo wzrostu produkcji wyhamowało do najniższego poziomu w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Towarzyszyło temu wyhamowanie tempa przyrostu nowych zamówień, zwłaszcza eksportowych. W USA, odpowiednik PMI – indeks ISM - spadł w maju do 59.7pkt z 60.4pkt w poprzednim miesiącu.
W Polsce indeks PMI dla przemysłu spadł w maju do 52.2pkt z 52.5pkt w kwietniu. Wskaźnik utrzymuje się powyżej 50pkt, co oznacza dalszą poprawę sytuacji w przemyśle jednakże postępuje ona w wolniejszym tempie. Powodem spadku PMI był wolniejszy wzrost zamówień. Wprawdzie rosły one ósmy miesiąc z rzędu, jednakże w tempie najwolniejszym od stycznia br. Głównym powodem wyhamowania tempa wzrostu jest spowolnienie na rynku krajowym, gdyż nowe zamówienia eksportowe rosły w tempie najszybszym od trzech lat. W badaniu firmy podkreślają, że słabszy złoty poprawił ich sytuację, gdyż zwiększył konkurencyjność produkowanych w Polsce towarów. Firmy odnotowują również rosnącą presję kosztową. Średnie koszty produkcji rosły w tempie najszybszym od połowy 2006r. Stoi za tym wzrost kosztów surowców, będących pochodną ich wzrostu na rynkach światowych, ale także słabszego złotego. Firmy sygnalizują, że starają się przekładać wzrost kosztów na ceny końcowe wyrobów, jednakże nie w pełni im się to udaje.
W kontekście opublikowanych w tym tygodniu danych o strukturze wzrostu PKB w Q1’10 – który wg danych GUS był w głównej mierze pochodną procesu odbudowy zapasów – sprzeczny obraz wyłania się z deklaracji firm produkcyjnych. Nie potwierdzają one bowiem procesu odbudowy zapasów. Zarówno zapasy wyrobów gotowych jak i pozycji zakupowych spadły w maju kolejny miesiąc z rzędu. W kontekście spadających zapasów firmy sygnalizowały także wydłużenie czasu dostaw. Nie bez powodu była w tym kontekście powódź, która powodowała problemy transportowe. Po raz kolejny firmy wskazują, że wzrost produkcji w przemyśle ma jak na razie charakter bezzatrdunieniowy (nie idzie za nim wzrost zatrudnienia). Wydaje się to potwierdzać widoczny w ubiegłym roku proces „chomikowania” zasobów pracy – utrzymywania zatrudnienia pomimo spadku produkcji. Obecnie w wielu firmach nie ma więc bodźców do zwiększania zatrudnienia, zwłaszcza że przyszłość wciąż obarczona jest dużą dozą niepewności.
Reasumując, po gwałtownych wzrostach z początku roku tempo ekspansji globalnego przemysłu wyhamowuje. Jest to najprawdopodobniej związane z tym, że proces odbudowy zapasów dobiega końca i wzrost produkcji będzie w coraz większym stopniu powiązany ze zmianami w globalnym popycie. Jeśli ten ostatni nie przyspieszy procesy zachodzące w przemyśle będą się stopniowo przekładać na spowolnienie tempa wzrostu globalnego PKB.
 

Komentarze (0)
Sytuacja fiskalna wiąże ręce EBC EUR/CHF w tle EUR/USD

Komentarze


   

Najnowsze wpisy
2017-11-26 14:48 Optymizm Komisji
2017-11-15 20:40 Co po obecnym boomie?
2017-11-03 10:57 Kto będzie finansował (duże) firmy?
2017-10-22 16:03 Spokój na powierzchni oceanu
2017-10-14 09:15 MMŚP - motor napędowy gospodarki?
Najnowsze komentarze
2017-11-16 03:28
piotr janiszewski1:
Co po obecnym boomie?
CO...!!??? Kierunek ex ante pokazuje od wielu miesięcy SWIG80...!!!
2017-11-07 15:46
angling:
Kto będzie finansował (duże) firmy?
Crowdfunding też odpada w Polsce po ostatnim "incydencie" z Secret Service.
2017-11-05 08:29
artysta:
Kto będzie finansował (duże) firmy?
Najlepszy jest kredyt kupiecki.
O mnie
Andrzej Halesiak
Komentator polskiej rzeczywistości. Więcej na: linkedin: https://pl.linkedin.com/in/andrzej-halesiak-0b9363 Twitter: @AndrzejHalesiak