Coraz częściej na okładkach różnego rodzaju książek można dziś przeczytać: „Uwaga! Ta książka zmieni Twoje życie.” W większości przypadków jest to marketingowy chwyt, na który sam co najmniej kilkukrotnie dałem się złowić. Niemniej jednak osobiście wierzę, że są takie książki, które w znaczny sposób potrafią wpłynąć na postrzeganie przez nas świata, a to już pierwszy krok do tego by zmienić nasze życie.
Biorąc pod uwagę, że mamy czas wakacji, postanowiłem podzielić się listą 10 tytułów, które osobiście postrzegam za takie, które mogą mieć wpływ na sposób postrzegania świata. Drugi warunek jaki spełniają zawarte na tej liście pozycje jest taki, że nie mają charakteru apokaliptycznego – dziś panuje moda na malowanie czarnych scenariuszy dla świata, a wybrane przez mnie książki koncentrują się raczej na poszukiwaniu rozwiązań, czy to na poziomie indywidualnym czy też społeczno-gospodarczym.
Kolejność książek jest alfabetyczna. Mam świadomość, że każda książka by okazała się ciekawa dla określonego czytelnika musi trafić „na właściwy czas”. Dlatego też, traktuję poniższą listę jedynie jako inspiracje, a nóż któryś z tytułów/tematów zarezonuje u którejś/któregoś z Was :-).
1. „Ekonomia obwarzanka – siedem sposobów myślenia o ekonomii XXI wieku”, K. Raworth. To już klasyka „alternatywnego” patrzenia na zagadnienia gospodarcze. Mnie w tej książce najbardziej podoba się całościowe podejście, począwszy od zagadnień natury ludzkiej, a na kwestiach ograniczeń biologicznych naszego funkcjonowania na Ziemi skończywszy.
2. „Jak przestać się martwić i zacząć żyć”, D.Carnegie. Ten „podręcznik dla mass”, jeśli chodzi o kwestie samorozwoju trafił w moje ręce dopiero niedawno i …. pozytywnie mnie zaskoczył. Po latach samodzielnego szukania recept na to „jak żyć” muszę przyznać, że to co proponuje Carnegie ma sens.
3. „Magia myślenia na wielką skalę – jak zaprząc duszę i umysł do wielkich osiągnięć”, D.Schwartza. To pozycja, którą niezmiennie polecam na dzisiejsze czasy – lęk i strach sprawiają, że człowiek się „kurczy”, chce się zamknąć w skorupie, by ta odizolowała go od zła panoszącego się na świecie. Tymczasem autor przekonuje, że potrzebujemy czegoś wręcz przeciwnego, jak nigdy potrzebujemy wielkich wizji i odwagi działania, wbrew temu co mówią nam zewnętrzne okoliczności.
4. „Odkryj swoje wewnętrzne dziecko. Klucz do rozwiązania (prawie) wszystkich problemów”, S.Stahl. W moim przypadku stwierdzenie zawarte w tytule – że książka zawiera klucz do rozwiązania osobistych problemów – okazało się prawdziwe. Oczywiście dzieje się tak pod warunkiem, że zechce się ją poważnie potraktować, czyli przepracować, a nie jedynie przeczytać. To książka, która stanowi praktyczne narzędzie samopoznania, pomaga znaleźć odpowiedzi na pytania: „dlaczego myślę tak jak myślę?; dlaczego robię to co robię?”
5. „Odwaga bycia nielubianym”, I.Kishimi i F.Koga, to książka, która w bardzo przyjazny sposób przybliża teorie austriackiego psychologa Alfreda Adlera. Jego koncepcje przeżywają renesans, gdyż ukazują drogę do odzyskania kontroli nad własnym życiem, w tym zrzucenia jarzma przeszłości. Jeśli komuś spodoba się ta pozycja, to jest także część II: „Odwaga bycia szczęśliwym”.
6. „Potęga teraźniejszości”. Jej autor – E. Tolle – to dziś swego rodzaju „celebryta” zagadnień związanych z duchowością. Ja osobiście trafiłem na tę książkę kilka lat temu i od tego czasu wracałem do niej już kilkukrotnie, za każdym razem odkrywając w niej coś nowego. Może ona stanowić ciekawą lekturę dla tych, którzy mają wewnętrzne przeświadczenie, że jest coś więcej niż tylko to, co ogarniamy naszym rozumem. Jeśli „Potęga…” komuś się spodoba, to może sięgnąć po mniej znaną publikację Tolle: „Nowa Ziemia – przebudzenie świadomości sensu życia„.
7. „Prawy umysł – dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka”, J. Haidta. To książką bardzo na czasie, stanowiąca klucz do zrozumienia powszechnych w dzisiejszym świecie społecznych podziałów, oparta przy tym na najnowszych badaniach odnoszących się do funkcjonowania nas, ludzi. Swego czasu opisałem ją nieco w mini-cyklu „Jak Polak z Polakiem, czyli dlaczego nie potrafimy się dogadać”
8. „Principles for dealing with the changing world order – why nations succeed and fail”, R.Dalio. Autor jest przede wszystkim znany z książki “Zasady”, w której opisał zasady, które doprowadziły go do osobistego sukcesu (jest twórcą największego funduszu headingowego w świecie). Rekomendowana przeze mnie pozycja jest jego nowszą publikacją, pokazującą zrozumienie autora działania procesów społeczno-polityczno-gospodarczych. W szczególności tego, dlaczego „historia się powtarza”. Więcej o książce – która jest bardzo na czasie – napisałem niedawno w „Przyszłość Polski: kontynuacja złotego wieku czy schyłek?”
9. „Pstryk. Jak zmieniać, żeby zmienić”, C.Heath,D.Heath. To książka, której treść można by moim zdaniem zawrzeć na 30 stronach (zamiast na 350). Niemniej jednak to, na czym się koncentruje jest niezmiernie ważne, a rady są praktyczne i – jak wynika z mojego doświadczenia – skuteczne. Dlatego też warto przebrnąć przez całość, bo skuteczne przeprowadzanie zmian staje się jedną z kluczowych kompetencji.
10. „The Knowledge Economy”. R.M Unger to według mnie bardzo ciekawy autor i bardzo żałuję, że rekomendowana przez mnie książka nie została jak do tej pory przetłumaczona na język polski. Unger szczegółowo wyjaśnia w niej czym różni się model gospodarki opartej na wiedzy od modelu masowej produkcji i jak ścieranie się – co ma miejsce obecnie – obu modeli przekłada się na różnego rodzaju problemy społeczno-gospodarcze. Swego czasu więcej o tej książce napisałem w „Świat jaki znamy przemija…”
Dodaj komentarz